Jednorožci

27.04.2011 12:39

Jako jedni z mála fantastických tvorů zapůsobil tak jako jednorožec. Ačkoliv se to zdá nemožné, přesto tito tvorové nebyli vždy označováni za mírumilovná, krásná čistá zvířata.
Přírodovědec Plinius označil tato stvoření podle toho, co se doslechl za: ,,Nesnírně krvelačná bestie, jejíž tělo se podobá koňskému, má však hlavu jelena, nohy slona, ocas kance, hluboký burácivý hlas a jediný, dva lokte dlouhý černý roh vyrůstající z jejího čela. Jistý cestoval ze 16. století viděl dva jednorožce v Mekce, jeho popis těchto tvorů se liší jen tím, že nohy se podobají kozlím a přibyla ještě barva jeho srsti- kaštanově hnědá.
Autoři historických textů o tomto tvoru tvrdí, že je velmi těžko polapitelný. Jediná lest, díky které se údajně mohl chytit , bylo postavit mu do cestu mladou panu, ačkoli tét metody nikdy nebylo účině využito, odpovídá jednorožcověúloze čistoty a neposkvrněnosti. Další badatelé jednorožce označují jako symbol Ježíše Krista, v souvislostech v jakém se o nich zmiňuje Starý zákon.
Součástí legend o těchto plachých stvořeních je i léčivá moc jeho rohu, který údajně dokáže uzdravit lidské tělo i duši. Pokud seprášek tohoto rohu podá v lekvaru, chrání proti smrtícím jedům. Pokud někdo pije z jednorožčích rohů, upravené do pohárů, nehrozí mu křečovité záchvaty ani padoucnice. Též je imuní proti otravným látkám, pokud z těchto rohů po užití nebo před užitím jedu upije. Tyto magické schopnosti této části jednorožčího těla byly ve starověku i středověku vyhledávaným zbožím.
Dnes si jednorožce představíme jako statného koně se zářící bílou srstí a blištícím se rohem. Přes tyto části vnímáme jeho sílu, prchlivost a hlavně čistotu a neposkvrněnost.